zeki otomotiv logo
Ford Özel Servis & Orjinal Yedek Parça
 
Faydalı Bilgiler / Garanti Kapsamına Giren Araçların Nitelikleri Nelerdir?
Garanti Kapsamına Giren Araçların Nitelikleri Nelerdir?

 

Otomobil sahibi olan kişilerin önemli sorumluluklarından birisi de araçlarının düzenli olarak bakım ve kontrollerini yapmaktır. Buna göre aracınızı satın alırken ya aracın yetkili firması ya da yetkili servis hizmetini sağlayan kişiler tarafından bu belirlenecek bakım periyot detayları belirlenir. Bu tarihlerin ve işlemlerin sadece aracınızın daha sağlıklı ve verimli kullanılması konusunda değil, aracınızı satın alırken elde ettiğiniz birtakım garanti haklarından yararlanabilmeniz konusunda da önemi ve faydası bulunmaktadır. Bu konu sadece bireysel nitelikte işlemler olmayıp resmi açıdan da bazı kriterleri ve detayları bulunmaktadır. Üreticiler, araçların periyodik bakımlarının yapılması gerektiğini mutlaka belirtirler. Belirlenmiş olan kilometre ve süreçlerde araçların bakımlarının kesinlikle yapılması gerekir.

 

Türkiye’de blok muafiyet kanunu yürürlüğe girmiş olmakla beraber, uygulamada bazı sıkıntılar vardır. Normal şartlar altında bu kanun kapsamında aracınızı dışarıda muadil parçaların kullanıldığı tüm servislere, hizmet noktalarına götürebilirsiniz. Bunlar aracınızın garantisi deforme etmez ya da ortadan kaldırmaz. Ancak kanun henüz hala doğru bir şekilde yaygınlaşamadığı için uygulanmasında bazı sıkıntılar bulunmaktadır.

 

Aracını dışarı götürmek zorunda olduğunuzda, yani yetkili bir servis bulamadığınız durumlarda, eğer eşdeğer parça kullanılırsa ve aracın bakım ücretini öderken faturanızda takılmış olan parçaların isimleri doğru bir şekilde yazılmışsa yine garantiyi ortadan kaldıran bir durum olmaz.

 

Bu sebepten dolayı aracınızı mümkün olduğunca yetkili bir servis olmasa da en azından garantili parçaların kullanıldığı, aracınızın tamiratı hakkında bilgilerin size sunulduğu bir servise götürmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Çünkü hiç bir sürücü ilerleyen günlerde araca takılmış olan parçalardan başını ağrıtmak istemez.

 

geri dön
markalar
footer ust golge